24 Ocak 2012 Salı

Un Kurabiyesi


Fatoş'umun tarifinden. Ben margarin yemediğim için çiçek yağıyla yaptım ama un kurabiyesi severler maalesef bu kurabiyenin hakkı margarin. Sıvı yağla yapıldığında sanki hafiften sıvı yağ kokuyor gibi.
Malzemeler:
2 kahve fincanı pudra şekeri
3,5 kahve fincanı margarin
2 paket vanilya
8 kahve fincanı un
Yapılışı:
Önce pudra şekeri ve oda sıcaklığında ertilmiş margarini tahta kaşıkla karıştırıyoruz. Vanilya ve unu da ekleyip yoğuruyoruz. Üzerini nemli bezle kapatıp yarım saat bekletiyoruz. Yarım saat sonra tekrar yoğurarak istediğimiz şekli vererek tepsiye dizip 170 derecelik ısı da yaklaşık 15 dakika pişiriyoruz.
Piştikten hemen sonra üzerine pudra şekeri ekliyoruz.
Yalnız bu kurabiye denilen güzelliğe pişerken çok dikkat etmek lazım. Fırında baktınız diyelim daha pişmemiş ama 3 dakika sonra bir bakıyorsunuz neredeyse yanmaya başlamış. Isı derecesini yüksek tutmamak ve margarin kullanmak önemli.
Margarin çok zararlı ama çok nadiren kullanılabilinir. Ya da benim gibi sıvı yağla yapabilirsiniz. Hafiften sıvı yağ konusu olsa da tadı lezzetli. Çayla süper gidiyor.
Sevgilimin en sevdiği kurabiyelerden. Ayda bir evimizde pişireceğim:)
Afiyet ola.

Hiç yorum yok:

Biten ve Bitmeye Ramak Kalan Dostluklar

40'lı yaşlara dayandık be yavrular. Arkadaşlık, dostluk kavramlarına hep  önem vermişimdir hala da veriyorum. Bu zamana kadar çok...