29 Kasım 2011 Salı

Kapalı Alanlarda Sigara İçilemez Yasağının Uygulanırlığı

İstanbul'un göbeği Taksim'de ve bir çok mekanda kapalı alanlarda sigara içme yasağının alenen çiğnendiğini gördüğümde şaşkınlıkla birlikte sinir katsayım 5'e katlandı.
Hava soğuk, tek istediğimiz sıcak bir cafeye girip çay içip tavla oynamak. Ama daha cafeye girmeden cam kenarında oturanların tüttürdükleri nargileleri , sigaraları gördükçe nefret ettim bu ülkeden.
Ülen ne güzel bir yasa getirmiş hükümet, niye uygulanamıyor?
Hele Galata Köprüsü'ndeki bir cafede içeride hayvan gibi ''sigara içme cezası 69TL'' yazarken nargile içenleri gördüğümüzde- Nedir bu çelişki ?- diye sorduğumuzda aldığımız cevap hakikaten yorumsuzdu.
''Yasağa böyle karşılık veriyoruz!''
Bu ne demek ya?
Taksim'de cafe çalışanlarına ''Sigara içilmiyor değil mi?'' diye soruyoruz. ''Yok buyrun buyrun sigara içiliyor içeride'' demeleri bu ülkede yaşayanlardan 100 kişiden 99'nun sigara içtiğine delalettir. Adamlar sigara içilmemesi talebini bile karşılaşmamışlar ki bizi içeriye davet etmek için -yok yok içiliyor sigara- diyorlar üstüne basa basa.
Nefret ediyorum sigardan da içenlerde de!
Bu yasağı uygulamayanlardan da, bunu denetlemeyenlerden de, bu yasağın çiğnenmesine göz yumanlardan da!

Hiç yorum yok:

Biten ve Bitmeye Ramak Kalan Dostluklar

40'lı yaşlara dayandık be yavrular. Arkadaşlık, dostluk kavramlarına hep  önem vermişimdir hala da veriyorum. Bu zamana kadar çok...